II Średzki Zlot Parowozów

Powiększ obraz

Środę Wielkopolską poznałem 6 lat temu, ale teraz przyciągnęło mnie konkretne wydarzenie. Średzki Zlot Parowozów odbył się w dniach 30 września – 1 października 2023.

Z uwagi na fakt, że większość atrakcji pierwszego dnia zaplanowanych było w pobliskiej Słupi Wielkiej, w tym pokaz „Światło, para, dźwięk” (na którym jeszcze nie byłem; w Wolsztynie ten punkt imprezy także mnie omijał), skąd miałbym problem, aby wrócić do Kalisza w godzinach wieczornych, wybrałem drugi dzień. Parada parowozów wąskotorowych, przejazdy zabytkowymi autobusami – to główne atrakcje, w których uczestniczyłem.

Zaprezentowały się parowozy:

  • Średzkiej Kolei Powiatowej: Px48-1756 i Px48-1920
  • Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej: Kp4-3772 i Ty 1884
  • Ełckiej Kolei Wąskotorowej: Px48-1752 (w tym rejonie kraju jeszcze nie byłem).

Autobusy (linia okólna A):

  • Jelcz 043 „Ogórek”
  • DAF MB200
  • Ikarus 260
  • Autosan H9

Ponadto były szynowe pojazdy spalinowe.

Skorzystałem także z przejażdżki wąskotorówką do Słupi Wielkiej, ale w godzinach umożliwiających mi powrót. Zwiedziłem również Muzeum Techniki Wojskowej, które na tę okazję było czynne (nie ma stałych godzin otwarcia).

Z pewnością nie mogę żałować tego wyjazdu, to był miło spędzony dzień. Jeśli coś mógłbym podpowiedzieć organizatorom, to byłyby dwie sprawy. Co do pociągów – aby sprzedawać bilety na konkretną godzinę, bo składy były przepełnione (choć sam fakt dużego zainteresowania cieszy). Co do autobusów – kierowca autosana z MPK Gniezno zapomniał, że po drodze ludzie mogą też wysiadać i zrobił wszystkim 20-minutową rundę (byłem przy tylnych drzwiach). Na szczęście nie utrudniło mi to realizacji planów, bowiem zdążyłem na kolejny kurs ogórkiem (pierwotnie planowałem wysiąść na trasie i wsiąść za 20 min. do następnego). Frekwencja w autobusach również była bardzo wysoka mimo częstotliwości co 20 min.

Poniżej jest galeria, a bardziej ciekawych turystów zapraszam do obejrzenia zaktualizowanej strony poświęconej Środzie Wlkp.