Wolsztyn: XXVIII Parada Parowozów i „Światło – Para – Dźwięk”

Powiększ obraz

Stało się! Trzecia wizyta w Wolsztynie była pełniejsza od poprzednich, bowiem uczestniczyłem nie tylko w dziennych atrakcjach, ale również w spektaklu „Światło – Para – Dźwięk”. Nareszcie!

Główną atrakcją imprezy oficjalnie jest dzienna parada, ale to, co zobaczyłem, sprawiło wrażenie, że nieuczestniczenie w wieczornym wydarzeniu to duża strata. Wcześniej jakoś nie udawało mi się zostać. Za pierwszym razem w planie miałem popołudniowy pociąg specjalny do Poznania, więc nie brałem pod uwagę pokazu. Później okazało się, że w nocy nie tylko nie ma połączeń do Kalisza (uruchamiane są zazwyczaj do Poznania), ale w dniu parady niełatwo też o noclegi – wszak przyjeżdżają tłumy, choć nie wszyscy zostają na dłużej.

Odstraszały również ceny, a tańsza opcja w okolicach Wolsztyna (np. w Karpicku) nie wchodziła w grę z uwagi na porę zakończenia imprezy (ok. 22.30) i konieczność pieszego dojścia. W końcu znalazłem lokum w Hotelu Sportowym. 109 zł za dobę to mój nowy rekord (poprzedni wynosił 90 zł, zatem pękła bariera trzycyfrowej kwoty), ale przy dzisiejszych cenach to chyba nie tragedia. I tak jestem zadowolony, że w ogóle się udało.

„Światło – Para – Dźwięk” to wręcz bajeczne przedstawienie. Dzienną paradę również polecam, ale przy świetle słońca nie dałoby się osiągnąć takich efektów. Po zmroku to co innego. Moje zdjęcia nie są bardzo ostre, a najlepiej wyszły chyba te przy zielonym oświetleniu. Nie jestem specjalistą od nocnej fotografii i nie spodziewałem się, że wyjdą lepiej. Dla mnie i tak oddają klimat wydarzenia. Być może potrzebny jest do tego także lepszy sprzęt (zamieściłem tylko te zrobione smartfonem – wyszły jeszcze najlepiej), ale to już nie ma znaczenia. Liczą się wrażenia. Co zobaczyłem, tego nikt mi nie zabierze.

Selfie w koszulce z Adamem Asnykiem nieprzypadkowe. To kaliszanin, patron mojej firmy.

W 2024 r. w imprezie wzięło udział 7 parowozów z Polski, Czech, Niemiec, Belgii i Luksemburga. W wieczornej części widowiska uczestniczyło 5 oraz samochód Warszawa na torach.

Zapraszam też do obejrzenia filmu oraz zaktualizowanej strony o Wolsztynie.