Zbiersk

(woj. wielkopolskie, pow. kaliski)

Zbiersk to duża wieś na północ od Stawiszyna, na trasie Kalisz – Konin. Byłem tam kilkakrotnie, zamieszczone tu fotografie pochodzą z 5 czerwca 2010 roku oraz 29 lipca 2017. Dojazd autobusowy jest podobny, jak do opisanego w tej witrynie Stawiszyna. Przy dobrej pogodzie można się pokusić o przyjazd z Kalisza na rowerze.

Przede wszystkim należy odwiedzić stację kolei wąskotorowej na linii Opatówek – Turek. Pociągi już nie wykonują całorocznych kursów rozkładowych, sezonowo uruchamiane są przejazdy turystyczne. W 2017 roku eksploatowano zaledwie odcinek Zbiersk – Petryki, reszta nie nadawała się do użytku.

Drugi obiekt warty sfotografowania to budynek dawnej cukrowni. Nieco na zachód znajdziemy dwa kościoły – starszy (pw. św. Urszuli) i nowszy (pw. Matki Boskiej Różańcowej) – położone naprzeciwko siebie.

A jeśli chcemy odpocząć lub pójść na grzyby, do lasu jest blisko. Otacza on wieś od strony wschodniej (pomiędzy Zbierskiem a Przyraniem znajdziemy także stawy) i północnej.

Opis, jak widać jest krótki, ale zwłaszcza stacja kolejowa wymaga dłuższego zatrzymania się.

Czas zwiedzania: 1 godzina, w przypadku wycieczki do lasu na grzyby lub przejażdżki kolejką pobyt będzie oczywiście trwać dłużej.