Stargard

(woj. zachodniopomorskie, pow. stargardzki)

Stargard - herb

Stargard – wówczas jeszcze Stargard Szczeciński (od 2016 r. nazwa składa się z jednego słowa) – odwiedziłem 18 czerwca 2009 roku będąc przejazdem koleją ze Szczecina do Kalisza. Jak się okazało, aby dokładniej poznać to miasto, należałoby poświęcić cały dzień. Ponieważ byłem tam ok. 3 godzin, moja relacja jest bardzo powierzchowna – to był tylko spacer bez zwiedzania obiektów muzealnych. Muszę tu kiedyś wrócić – wówczas uzupełnię opis.

Na dodatek na Rynku prowadzono prace remontowe, zatem nie wszystko, co warte zwiedzenia, mogę pokazać. Stargard zasługuje na bogatszy opis niż ten, który tu zamieszczam.

Miasto można zwiedzać pieszo lub z pomocą MZK – bez problemu zdobyłem bilety do kasowania.

Po wyjściu z dworca PKP jest blisko do ulicy kard. Stefana Wyszyńskiego, która prowadzi do obfitującego w zabytki centrum. Można tam natrafić na sporo murów miejskich, baszt (np. Baszta Tkaczy, obok budynek Basteja). Warto zobaczyć też Bramę Pyrzycką.

Nie brakuje też obiektów sakralnych – w ciągu ulic św. Jana Chrzciciela i Bolesława Chrobrego zobaczymy kościół pw. św. Jana Chrzciciela i cerkiew prawosławną pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W środku miasta znajduje się Rynek Staromiejski z ratuszem, kościołem pw. NMP Królowej Świata i Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Przy ulicy hetmana Stefana Czarnieckiego znajduje się ładny budynek Urzędu Miejskiego, a wschodnią stronę centrum opływa rzeka Ina. Można jeszcze wstąpić do parku przy ulicy Andrzeja Struga i zobaczyć amfiteatr.

Poniższa minigaleria to Stargard w pigułce.

Czas zwiedzania: 1 dzień.