Poradnik turysty komunikacyjnego

Powiększ obraz

Przypominam, że w dziale Publicystyka – Książki elektroniczne jest dostępna moja publikacja dotycząca poruszania się transportem publicznym.

Niedawno ukończyłem wspomniany już kurs poświęcony prawom autorskim. W związku ze zdobyciem wiedzy postanowiłem oznaczyć swoją pracę licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe. Wynika z niej, że dozwolone jest rozpowszechnianie publikacji, także tworzenie na jej bazie utworów zależnych. Wystarczy jedynie podać moje autorstwo. Podtrzymuję to, co napisałem poprzednio, że po sądach nikogo ciągnąć nie będę, ale dobrym zwyczajem jest wskazywanie autora – ja też zawsze to robię.

Jeśli ktoś pobrał publikację wcześniej, wówczas licencja nie obowiązuje go, gdyż prawo nie działa wstecz.

Gdyby teoretycznie publikacja ukazała się kiedykolwiek w formie książkowej (nie robiłem nic w tym kierunku), obecna licencja dotyczyłaby formy elektronicznej, natomiast na papierową mógłbym nałożyć podobną lub inną. Rozpowszechnianie komercyjne klasycznego wydania nie wyklucza darmowej dystrybucji pliku i odwrotnie. Dla każdej formy dzieła można określać inne zasady korzystania.