Pleszew ma drugą komunikację

Powiększ obraz

W kontekście komunikacji w tym mieście mówiło się w ostatnich latach o Pleszewskich Liniach Autobusowych, obsługujących głównie linie podmiejskie. Od 1 kwietnia 2021 – to nie Prima Aprilis – pojawiła się linia o charakterze miejskim (tylko nieznacznie wykracza poza granice Pleszewa) działająca na zlecenie Miasta i Gminy Pleszew, a obsługiwana przez Przedsiębiorstwo Komunalne.

Na linii okólnej oznaczonej jako PL1, a w przeciwnym kierunku PL2, którą się przejechałem, kursują busy MAN. Cena biletu wynosi 2 zł, ale np. dojeżdżając do Pleszewa SKPL, PLA lub MZK Ostrów Wlkp. można korzystać z niej za darmo. Nie jest więc to przedsięwzięcie nastawione na zysk, ale bardziej na służbę obywatelom. To miłe, że takie inicjatywy są podejmowane.

Pojazdy okrążają niemal całe miasto, a także obsługują Zieloną Łąkę. Trasa okólna oznacza oczywiście jazdę okrężną drogą, ale zaletą jest możliwość dotarcia niemal na każde osiedle. Mam małe zastrzeżenie co do komfortu, bo miejsca na nogi pomiędzy siedzeniami powinno być więcej – jak się ma 195 cm wzrostu, lekko się to odczuwa. Być może trzeba będzie też skorygować rozkład, bo pomimo niewielkiej liczby pasażerów pierwszego dnia, kierowcy nie wyrabiali się w czasie. Ale to są początki, więc nie wszystko musi od razu działać perfekcyjnie. Od czegoś trzeba zacząć. Pewnie będą analizy, a kto wie – może komunikacja się rozwinie?

Biletów do kasowania w Pleszewie nie ma od ok. 12 lat. Ostatnia szata graficzna wyglądała tak:

Bilet Pleszewskich Linii Autobusowych

Z Kalisza do Pleszewa dotarłem linią A, natomiast powrót urozmaiciłem sobie koleją SKPL i pociągiem Polregio.

Przy okazji sfilmowałem wjazd pociągu PKM4 Kolei Wielkopolskich relacji Kępno – Poznań Główny:

Zgodnie z zapowiedzią kupiłem nowy aparat, który zastąpił wysłużony Fujifilm. Jest to Kodak AZ401. Doszedłem do wniosku, że jako turysta dokumentalista nie będę inwestować w drogi i do tego ciężki sprzęt, ale jednak chcę mieć trochę nowocześniejszy od dotychczasowego. Jak na małe gabaryty aparat robi zdecydowanie lepsze zdjęcia niż poprzedni, może tylko jakość filmów pozostawia trochę do życzenia. Filmów robię jednak niewiele.

W poniższej galerii jest trochę ujęć nowych pojazdów. Nie wszystkie wyszły super, ale busy nie pozowały mi jak fotografowi robiącemu zdjęcia na stronę miasta, musiałem na nie polować.