100-lecie utworzenia Ministerstwa Kolei Żelaznych

Powiększ obraz

To mój szósty eksponat filatelistyczny z Ogólnopolskiego Klubu Zbieraczy Frankatur Mechanicznych „Frankotyp” im. Tadeusza Hampla w Łodzi. Tym razem zwykła koperta z okolicznościową frankaturą. Ponadto mam do zakomunikowania jeszcze jedną ciekawostkę.

Przy okazji mogę się pochwalić ulepszeniem segregacji zbiorów. O ile walory filatelistyczne (koperty i pocztówki) oraz dwustronne bilety okresowe (łódzkie migawki) wygodnie przechowywać w teczkach, a znaczki w klaserach, to tradycyjne skasowane bilety już niekoniecznie. Sprawiłem sobie dwa segregatory, do których można wpinać karty Optima dostosowane do różnej wielkości zbiorów. Wybrałem rodzaje od 3S do 7S, najwięcej 6S (wielkość biletu 35 mm).

Dotychczas prowadzony albumik będący przeglądem biletów z różnych miast jeszcze trochę egzemplarzy przyjmie, ale wszelkie inne nominały z danej miejscowości trafią już do segregatorów. To pozwoli uniknąć przekładania biletów do innych kieszonek w miarę powiększania się zbiorów (chodzi o to, aby bilety z jednego miasta zawsze były koło siebie). W segregatorze, w przypadku pojawienia się większej liczby egzemplarzy z jakiejś miejscowości, po prostu można wpiąć nową kartę. Jednorazowy wydatek spory (w sumie z kartami prawie 200 zł), ale powinien rozwiązać problem na lata. Same karty nie będą już dużo kosztować.

U góry zdjęcia: nowy segregator
U dołu: dotychczasowy album

Przechowywanie biletów