Powrót ze Świętokrzyskiego (ZAKTUALIZOWANE)

Powiększ obraz

Wróciłem z województwa świętokrzyskiego. Materiały muszę najpierw uporządkować, później zamieszczę relacje z wybranych miejsc w dziale Zwiedzanie. Na początek jednak coś groźnego!

10 noclegów w Kielcach od 3 do 13 lipca 2021 pozwoliły mi jak na pierwszy raz nieźle poznać miasto i okolice. Dojazd Intercity Cegielski z Kalisza do Miechowa i Orłowiczem do samych Kielc, powrót PKS Włoszczowa i Cegielskim ze słynnej Włoszczowy Północ do Kalisza. Cztery i pół dnia na miasto – muzea, obiekty przyrodnicze. Pięć wypadów lokalną komunikacją: Nowa Słupia (i wejście na Łysą Górę), Chęciny, Oblęgorek, Starachowice oraz Skarżysko-Kamienna.

Najniebezpieczniejsze muzeum w Polsce?

Instytut Dizajnu oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach to ciekawe obiekty, które można zwiedzić za jedyne 5 zł. W pierwszym szczególnie spodobała mi się ekspozycja szkła. Wszystko byłoby ładnie, gdyby nie przygoda w drugim z nich. Najpierw obejrzałem ciekawe wystawy historyczne. Niestety utknąłem przed bramą wyjściową, którą ktoś wcześniej zamknął pomimo wywieszonej kartki z informacją, aby tego nie robić (może jakiś obcokrajowiec myślał, że jest napisane, aby zamknąć za sobą?). Drzwi powrotne też już zdążyły się samoczynnie zatrzasnąć. Musiałem wołać na pomoc przechodniów, aby zgłosili sprawę. Całość trwała kilka minut. Zostałem uwolniony, ale to niedopuszczalne, aby tak projektować trasę turystyczną. Musi być możliwość bezpiecznego opuszczenia obiektu.

Oczywiście nie tylko takie wrażenia przywiozłem z pierwszej wyprawy w Świętokrzyskie.

Aktualizacja: są już opisy Chęcin, Starachowic oraz Kielc i Oblęgorka.