Kořenov

Czechy

(kraj liberecki)

Herb Kořenova

Dzień po Libercu, a więc 4 czerwca 2023 (data na vstupence w poniższej galerii jest błędna) wybrałem się ze Szklarskiej Poręby tym razem do czeskiej wsi. Cel był jeden. Czy mówi Wam coś słowo zubačka?

Na linii kolejowej Tanvald – Kořenov są odcinki wyposażone w dodatkową, zębatą szynę pośrodku. Związane jest to z nachyleniem terenu. Muzeum Kolei Zębatej (Muzeum ozubnicové dráhy) mieści się w budynku stacji Kořenov. Zwiedza się je samodzielnie. Za dopłatą można się załapać na oprowadzanie po dawnej parowozowni po drugiej stronie torów. Przewodnik opowiada po czesku, ale to jedyny sposób, żeby do niej wejść. Jest okazja, aby zejść po schodach i zobaczyć zębate koła pod lokomotywą.

Na stacji nie ma czynnej kasy. Bilety na regularne pociągi kupuje się u konduktora, chyba że ktoś zaopatrzył się w powrotny jeszcze w Szklarskiej Porębie.

Do Polski również wróciłem pociągiem, ale tylko na stację Polana Jakuszycka, skąd do centrum Szklarskiej Poręby dotarłem pieszo szlakiem prowadzącym początkowo wzdłuż jezdni, później w lewo, a następnie w prawo za torami i głównie wzdłuż nich. Wycieczka w sam raz na jeden dzień.

Czas zwiedzania: 1,5 godziny (tereny kolejowe w Kořenovie).