(woj. wielkopolskie, pow. krotoszyński)
Krotoszyn odwiedziłem kilkakrotnie, zamieszczone tu fotografie oraz informacje pochodzą z 26 marca 2007, 9 maja 2008, 22 czerwca 2009 oraz 16 października 2017 roku, stąd część zdjęć została wykonana jeszcze techniką analogową i zeskanowana.
Miasto posiada dość zwartą zabudowę – to, co najciekawsze, znajduje się na niewielkim obszarze. Dworce autobusowy i kolejowy położone są niedaleko centrum. Podczas mojej ostatniej wizyty do Krotoszyna można było dojechać autobusami komunikacji miejskich od strony Ostrowa Wlkp. (MZK Krotoszyn – K, MZK Ostrów Wlkp. – K1), Koźmina Wlkp. (SCR Centrol – B) i Jarocina (MZK Krotoszyn – J), PKS lub pociągiem.
W pierwszej dekadzie XXI wieku w sprzedaży prowadzonej w granicach miasta jeszcze dostępne były bilety MZK do kasowania (także podmiejskie), ale podczas wizyty w 2017 roku niestety już pozostało tylko stanie w kolejce do kierowcy.
Spod dworców do centrum prowadzą ul. Konstytucji 3 Maja i Floriańska. Przy skrzyżowaniu tej drugiej z Rynkową znajduje się Mały Rynek. Przy nim z kolei są Muzeum Regionalne im. Hieronima Ławniczaka oraz pomnik św. Floriana.
Po zwiedzeniu Muzeum idziemy ul. Klasztorną, gdzie widać kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie kierujemy się do Rynku. Na środku znajduje się ratusz. Wówczas jeszcze udało mi się sfotografować oryginalny obiekt – tablicę upamiętniającą ślubowanie przez młodzież krotoszyńską wierności ludowej ojczyźnie! Później w imię poprawności politycznej ją zdemontowano (nawiasem mówiąc – w moim Kaliszu wykonany na gmachu sądu podczas stanu wojennego przez opozycję napis „Przywrócić godność prawu!” trzyma się i chyba jeszcze długo pozostanie; taka polityczna dygresja z mojej strony).
Idąc od Rynku w kierunku wschodnim ul. Farną dochodzimy do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, który w adresie ma biegnącą po drugiej jego stronie ulicę Domki Farne. Następnie wracamy się kawałek i kierujemy się na południe, ulicą Kościuszki do ul. 56. Pułku Piechoty Wlkp. Tam znajduje się Starostwo Powiatowe. Idziemy na zachód, okrążając park. Przy ul. Kołłątaja jest Urząd Miejski, a nieco dalej odchodzi od niej na zachód ul. ks. Jerzego Popiełuszki (na zakupionym wówczas planie miasta widniejąca jako Lipowa; czyżby później nastąpiła zmiana, którą zauważyłem przez przypadek?), w tle widać kościół pw. św. Andrzeja Boboli.
Wchodzimy do Parku Miejskiego im. Wojska Polskiego. W nim znajdziemy filię kaliskiej Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego.
Warto jeszcze raz udać się na Rynek, aby tym razem opuścić go na północ, ul. Koźmińską. Skręcamy kawałek w prawo, w ul. Więźniów Politycznych. Tam zobaczymy kościół pw. Świętego Fabiana, Świętego Rocha i Świętego Sebastiana. Przy pobliskiej ul. Benickiej (odchodzącej po drugiej stronie Koźmińskiej) mieści się Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera.
Wracamy na Koźmińską, kontynuujemy spacer na północ, gdzie po chwili znajdujemy zabytkową chatę Krotoszankę.
Jest jeszcze pewne miejsce na północ od centrum, przy ul. Wiejskiej, które polecam. Można tam dojść Koźmińską, od której Wiejska odchodzi na zachód, lub od strony dworców trzymając się torów, a następnie przejść pod nimi oraz dodatkowo przez przejazd kolejowy. Chodzi o drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny. Po drodze (przed przejazdem) natknąłem się na nowszą świątynię – z informacji znalezionych w sieci wynika, że to jest jedna parafia.
Małe miasto, ale chętnie do niego wracam.
Czas zwiedzania: ok. 4 godzin.