Szreniawa

(woj. wielkopolskie, pow. poznański)

Szreniawa to niewielka wieś pod Poznaniem. Odwiedziłem ją 3 maja 2023 roku. Dojazd z Kalisza do Poznania IC Włókniarzem, następnie tramwajem z Dworca Zachodniego do pętli Górczyn i autobusem do przystanku na żądanie Szreniawa Dworcowa. Podczas mojej wizyty kursowały linie 703, 705 i 707. Obowiązywały bilety Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, w tym karta PEKA (także w wersji na okaziciela), którą polecam z uwagi na niskie ceny i dogodną taryfę przesiadkową. Dojście z przystanku od skrzyżowania ul. Dworcową. Można dojechać też pociągiem, ale zbyt wiele w rozkładzie ich nie było, tym bardziej, że to dzień świąteczny.

Cel był w zasadzie jeden: Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Sam się nie spodziewałem, że spędzę w nim ok. 4,5 godziny, a więcej też nie zaszkodziłoby. Są tam nie tylko maszyny rolnicze, ale i samoloty używane w rolnictwie, lokomotywy i wagon wąskotorowy, ule, piece chlebowe, zagrody, zwierzęta, pawilony z wystawami, m.in. na temat BHP, z obrazami, a nawet gorzelnia z satyrycznymi plakatami antyalkoholowymi. Jest też i pałac Glabiszów, który można zwiedzić z przewodnikiem – wejścia były o pełnych godzinach.

Najbardziej zaskoczyło mnie Muzeum Tarpana. Myślałem, że chodzi o zwierzę, a była to motoryzacyjna wystawa pojazdów, nie tylko tej marki.

Już od pewnego czasu nieczynna była położona nieopodal w lesie, ale już poza ogrodzeniem Muzeum, wieża widokowa – mauzoleum Bierbaumów. Ponieważ nie wiedziałem, jak długo będzie trwał ten stan rzeczy, postanowiłem nie zwlekać z wyprawą i zadowoliłem się obejrzeniem jej z zewnątrz.

Czas zwiedzania: co najmniej 5 godzin (muzeum, stacja i nieczynna wieża), w przypadku czynnej wieży jeszcze więcej.