Koźmin Wielkopolski

(woj. wielkopolskie, pow. krotoszyński)

Koźmin Wielkopolski - herb

Koźmin Wielkopolski to mało widoczne na mapie miasto, które jednak zasługuje na uwagę za sprawą dużej liczby zabytków i ciekawych miejsc w porównaniu ze swoją niewielką powierzchnią. Można do niego dojechać liniami autobusowymi od strony Jarocina (skąd dotarłem linią J MZK Krotoszyn i Jarocińskich Linii Autobusowych) i Krotoszyna.

Tutejszy miejski przewoźnik to SCR Centrol obsługujący m.in. połączenia do Jarocina (podczas mojej wizyty była to linia K) i Krotoszyna (B) – biletów do kasowania już nie było. Pociągi także kursowały, ale rzadko. Miasto zwiedziłem 9 maja 2008 roku.

Wysiadamy na Starym Rynku. Ratusz znajduje się nie na środku, lecz jest wkomponowany pomiędzy inne budynki po wschodniej stronie. Idąc ulicą Klasztorną dochodzimy do pomnika pamięci poległym za ojczyznę. Mijamy także pocztę. U zbiegu z Bernardyńską znajduje się kościół pw. św. Stanisława.

Na północy miasta, przy ul. Poznańskiej, jest jeszcze kościół pw. św. Trójcy, ale tam nie dotarłem.

Idąc na zachód miasta można odwiedzić ul. Dworcową i dworzec kolejowy. Do centrum wracamy ul. Borecką. Szczególnie ciekawe miejsca przy niej to Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich, dawna willa starosty, Park im. Powstańców Wielkopolskich z fontanną i tablica z planem miasta.

Przy ul. Kościelnej znajduje się kościół pw. św. Wawrzyńca. Kierując się na południe dochodzimy do ul. Zamkowej. Ważnym dla miasta obiektem przy niej położonym jest zamek. W nim mieści się Muzeum Ziemi Koźmińskiej, ale z uwagi na dość ograniczone godziny otwarcia nie miałem okazji go zwiedzić.

Warto też pochodzić okolicznymi uliczkami, można zobaczyć ładne budynki.

Czas zwiedzania: 3 godziny. Będąc tylko przejazdem pomiędzy Jarocinem a Krotoszynem miałem trochę za mało czasu i moja dokumentacja fotograficzna jest niepełna.