Kalisz – Lis / Wolica (las)

(woj. wielkopolskie, Kalisz miasto / powiat kaliski)

Kalisz - herb

Tym razem zapraszam na nieco inną wycieczkę. Nie będzie zwiedzania muzeów ani zamków. Celem mojej wyprawy był las położony pomiędzy kaliską dzielnicą Lis a wsią Wolica. Byłem tam wielokrotnie, a zamieszczone zdjęcia pochodzą z 18 sierpnia 2013.

Pierwsze miejsce to rezerwat przyrody „Torfowisko Lis” zlokalizowany przy ulicy Bizantyjskiej. Aby do niego dotrzeć, należy wysiąść z autobusu linii 3B na przystanku Starożytna Bizantyjska (ostatni w strefie miejskiej) i skręcić w lewo. Kolejny przystanek – Wolica Las – to już strefa podmiejska, na którą bilety kupuje się u kierowcy lub w biletomacie (chyba że mamy kartę elektroniczną). Pojazdy PKS zatrzymują się wcześniej – na przystanku Starożytna Szałasowa. Nieraz jeździłem tam również rowerem.

Drugie – ścieżka zdrowia – znajduje się w głębi lasu. Jeśli idziemy od strony rezerwatu, należy wrócić się do szosy i iść w lewo aż do skrzyżowania z drogą na Saczyn. Tu ponownie skręcamy w lewo i wchodzimy do lasu na wysokości parkingu. Jeśli ktoś chce dotrzeć do ścieżki bezpośrednio z Kalisza, powinien wysiąść na przystanku Wolica Las pamiętając, że jest to strefa podmiejska i obowiązują droższe bilety.

Nie udało mi się wykonać ćwiczeń numer 8 i 19 – moje ręce są na to za słabe.

Czas: 2 – 3 godziny, zależy od tego, czy pomiędzy stacjami ścieżki przemieszczamy się spacerem, biegiem, czy rowerem.